Vítejte v ráji!

2019 ZURI Zanzibar hotel resort

Nedaleko Tanzánie v Indickém oceánu na menším ostrově Zanzibar, který se proslavil především pěstováním koření, naleznete nový designový hotelový resort plný úchvatných interiérů. 

Resort se rozkládá na pozemku o přibližně 32 akrech v severozápadním cípu ostrova, kde si můžete mimo jiné užívat jednu z nejkrásnějších pláží světa a každý večer sledovat neuvěřitelné západy slunce třeba z restaurace přímo u bazénu nebo z teras jednotlivých bungalovů. Kdyby vám to nestačilo, můžete se posadit na široké schodiště protínající komplex od shoda dolů a jen tak relaxovat, dát si drink v některém z barů, nebo se uvelebit v závěsném křesle na recepci.

Možná vás pak při pohledu na přírodní krásy okolo nepřekvapí, že název ZURI znamená swahilsky "krásný".

Pocta africkému kouzlu

Resort ZURI se nachází 50 kilometrů od kulturního centra a hlavního města ostrova Stone Townu, kde se historicky snoubí kultura evropská, arabská a africká.

Ne bezdůvodně se architekti ze studia Jestico + Whiles inspirovali bohatou historií ostrova, místním folklórem a zdejším přírodním bohatstvím. Díky jejich fantazii vznikl nevšední prostor, který v této oblasti nemá obdoby. Pestrobarevná škála barev, typická pro Afriku, se zde prolíná se současným evropským designem v neopakovatelné kombinaci.

 

Ing. arch. Dominika Velkoborská
Hlavní architekta Jestico + Whiles

Architektonický a interiérový návrh Jestico + Whiles byl inspirován místní kulturou, prostředním i lokálně dostupnými materiály, které využíváme v interiérech i exteriérech s důrazem na dodržení ekologických principů a podporu místní komunity. Výsledkem spojení moderních technologií s tradiční zanzibarskou kulturou je pětihvězdičkový resort s unikátní atmosférou, kterou jinde na světě nenajdeme.

Ing. arch. Gabriela Machovská
Hlavní architekta Jestico + Whiles

Příroda se prolíná ve všech vrstvách – ve stavebních materiálech (dřevěné krovy a terasy, korálové opěrné zdi či střešní krytina z lokáních travin), v interiérových detailech (nábytkové panely z lotosových květů, lokálně vyráběné recyklované papírové korále či skleněná svítidla, nebo kresby místních umělců) a především v zahradách, které poskytují soukromí každému ubytovanému.

46
bungalovů
6
suites
3
luxusní vily s výhledem na moře
7
restaurací a barů

Středem hotelového komplexu prochází velkorysé schodiště a spojuje ubytovací část s hlavními budovami. Recepce se nachází v horní části, a tak se vám při příjezdu naskytne neskutečný pohled na celý komplex. Pak už jen scházíte z nebe dolů do ráje. Nepředstavujte si ale běžnou recepci, tady si zahrajete třeba kulečník, přečtete knížku nebo se zhoupnete na sedačce zavěšené na krovu a budete při tom sledovat oceán.

Kdybyste náhodou po cestě na pláž ztratili síly, zanedlouho minete hlavní restauraci, kde si můžete dát večeři u ručně vyráběného stolu ve tvaru krokodýla a na prostřenou tabuli vám budou svítit originální lustry z České republiky navržené přesně pro tento prostor. Cestou minete i další budovy, například altán pro jógu s netypickým koženým lustrem, spa a také několik barů. Nevšední bar se nachází přímo na pláži a rozhodně nezaostává za ostatními budovami. Český umělec David Černý sem umístil speciální barový pult, který Vám nedovolí spustit z něj oči. Je totiž plný afrických pokladů.

Barevný kód - od betonů, přes korálky, potahy až po světla

Ubytovat se můžete v jednom z mnoha bungalovů, jež skýtají útulný příbytek uprostřed divoké zahrady plné koření. Lokální dotek se objevuje v mnoha detailech jako jsou korálky, kosmetika nebo volba rostlin v rozsáhlých zahradách. V každém bungalovu je také originální malba místního umělce.

Bungalovy jsou velmi jemně barevně odlišeny a laděny do tří barev - tyrkysové, růžové a oranžové. Propsalo se to například do potahů křesel, drátěných svítidel nebo třeba na betonové plochy. Interiér je zaplněn na míru vyráběným nábytkem, svítidly, textilem a doplněn designovými solitéry od světových návrhářů.

Specialisté na Afriku

Jsme hrdí, že Vám můžeme ukázat jeden z našich dalších úspěšných projektů na africkém kontinentě. Naučil nás vytrvalosti, trpělivosti a vytříbil naše logistické schopnosti.

Project management na prvním místě

Jsme poučeni z obdobného typu projektu na Maledivách, kde jsme podrobili zatěžkávacím zkouškám všechny naše dosavadní vědomosti. Využili jsme naší moderní výrobní haly v Hostivaři i osvědčené dodavatele po celém světě, kteří dokáží vyrobit potřebné prvky interiérového vybavení na míru klientovým potřebám. 

V naší dodávce byl především vestavěný a volný nábytek, venkovní a vnitřní osvětlení, závěsy, záclony, monsoon blindes (speciální zastínění proti větru a dešti) nebo třeba unikátní klimatizace evening breeze. Nemalá část práce a času byla potřeba také pro logistiku, abychom dokázali vše dodat včas a na nic nezapomenout. Mimo jiné najít optimální trasu pro lodní dopravu a dovézt si vše potřebné jako například nářadí, zázemí pro lokální kancelář nebo zdánlivé maličkosti, jako je káva, která je ale nezbytná pro dobrý výkon našeho týmu. Vše musí být skvěle zabaleno a připraveno k instalaci. 

Za samozřejmost považujeme také dostatečné množství menších náhradních dílů, které si automaticky přibalujeme, abychom předešli komplikacím na místě. Project management a řízení všech dodavatelů máme pevně v rukách i díky stabilnímu mezinárodnímu zázemí.

Julie Lišková
Project coordinator TECHO

Ušetřili jsme $500 000 díky globálním zdrojům a projektovému managementu

Logistika byla náročná, dovezli jsme téměř sto námořních kontejnerů se zbožím, zpracovali jsme 100 kubíků tropického dřeva a dovezli jsme tisíce světel, stovky metrů závěsů a záclon a kilometry lan. Velmi nám pomohli naše zkušeností z Malediv a ověření dodavatelé, kteří nám vyrobili potřebné na míru našim potřebám. Zboží jsme dováželi z celého světa a přivézt jsme si museli prakticky všechno. Na Zanzibaru je problém sehnat i obyčejný šroubovák.

90%
vestavěného nábytku vyráběno v České republice
50%
volného nábytku dovezeno z Evropy
60%
světel dovezeno z celého světa

Neúprosný zub času

Víme jak obtížné jsou africké klimatické podmínky. Vlhkost vzduchu až 95 %, slaná voda, vítr a déšť podrobí těžké zkoušce i sebekvalitnější materiály. Museli jsme proto dbát zvýšené opatrnosti při výběru materiálů a věnovat se také systému vhodné údržby, která výrazně pomůže s ochranou dodaného vybavení. 

Záruční opravy jsou samozřejmě vzhledem ke vzdálenosti velice náročné, takže bylo třeba udělat vše proto, abychom je eliminovali.

1. 

Výběr materiálů

U něj vše začíná. Mnoho materiálů procházelo testováním před schválením pro použití. Náročnost lokality a klimatické podmínky byli určující. 

2. 

Systém údržby

Požadavky na údržbu jsou od Evropy naprosto odlišné. Vypracovali jsme manuál s doporučenými ošetřujícími přípravky, intervaly údržby a vše rozčlenili podle použitých materiálů, tak abychom prodloužili jejich životnost.

3.

Aplikace 

Vyvinuli jsme aplikaci na podporu orientace v údržbě, kde lze detailně sledovat vybavení celého resortu. Na pár kliknutí máte rychle přehled, co je potřeba udělat, případně, kde přesně je potřeba zjednat nápravu.

Tomáš Příhonský
Project manager TECHO

Asante Zanzibar

Zuri bylo nepochybně největší výzvou mého života. Nejen pracovně, ale i osobně. Od prvního dne na tropickém ostrově se ve mně mísila obava o bezchybný výsledek s nadšením z něčeho neznámého. Bylo mi také jasné, že vše závisí jen na nás, na týmu lidí, který den po dni a bok po boku neúnavně pracoval, aby se to nakonec povedlo. A po patnácti měsících nekonečné tvrdé práce bylo hotovo a původní sen se proměnil ve skutečnost. Jedno africké přísloví říká: Život je buď smělé dobrodružství, nebo nic. Vždy budu vděčný za tuto příležitost a Zanzibar zůstane navždy v mém srdci. Díky všem a "Karibu!"

Co pro vás můžeme udělat?

Dejte nám vědět