A přece se točí

2021 SKF

Chtěli byste být tak důležití, aby se kolem vás všechno točilo? Existuje společnost, kolem které se doslova otáčí celý svět. Působí ve víc než polovině všech států a dceřinou společnost v Československu založila už za První republiky. Její význam tkví nejen v posouvání hranice inženýrství do magických výšin, ale zároveň všem šetří čas, zdraví a peníze. Seznamte se, SKF – lídr v odvětví výroby ložisek, těsnění a mazacích systémů.

Hladké otáčení a energeticky úsporný provoz, to je oč tu běží. Ložiska SKF se téměř neviditelně táhnou životem každého z nás jako Ariadnina nit. Dobře se nám s nimi šlape na kole, letadlům pomáhají vynést nás do oblak a elektrárnám zase snížit emise škodlivého uhlíku. SKF zásadním způsobem ovlivňuje ekologii naší planety. Je totiž klíčovým partnerem v projektu plovoucích přílivových elektráren. Na cestě k nulovým emisím budou tentokrát využívat gravitační síly Měsíce.

SKF skutečně umí jít až za hranice představitelného. Zastavit stárnutí u lidí se zatím nepodařilo, ale ve světě průmyslových olejů, jak společnost dokazuje, nemusí mít dlouhověkost limit. SKF dokáže metodou dvoustupňového odlučování zajistit, abyste olej používali pořád dokola. O stejnou nadčasovou dokonalost jsme se snažili i my při vybavení jejich zbrusu nových firemních kancelářských prostor v administrativní budově Astrid Offices v pražských Holešovicích.

2týdny
práce
620m2
plocha
3miliony
korun

Od dokonalé kombinace k perfekcionismu

Designovou vizí tohoto projektu byla kombinace přírodních materiálů s kovovými prvky. Designéři chtěli představit průkopnickou duši firmy a my jsme jim ji pomohli zhmotnit. V celkovém vizuálním vyznění se proto snoubí kovovýroba s podporou životního prostředí. Málokdy se nám poštěstí zacházet s tolika zámečnickými prvky jako v tomto zadání. Museli jsme pracovat bezvýhradně precizně. Často jsme na sebe pasovali atypické dřevěné prvky s kovovými elementy. Kdyby nedoléhaly na vlas přesně, bylo by to vidět. Používali jsme navíc kovové materiály v různých povrchových úpravách i podobách.

Hned při vstupu do kancelářských prostor návštěvníky zaujme sněhobílý recepční pult ve tvaru písmene L. Na jeho výrobu jsme použili hned tři materiály – dřevo, umělý kámen a perforovaný plech. Ten je jako obklad umístěný na pohledových stranách. Působí velice inovativně a odlehčeně. Velmi dobře se na něm vyjímá typické modré logo společnosti. Bílá stěna za recepcí není ze sádrokartonu, jak by se mohlo zdát. Prim tu opět hraje plechová síť, stejně jako na poloprůsvitné přepážce, která odděluje uvítací část od relaxační zóny a café pointu. 

Nenápadný obr

Ve vstupní hale nesmí chybět vestavěná šatna, kterou využívají všichni zaměstnanci firmy. S úložným prostorem pro více než dvě desítky lidí to není žádný drobeček, přesto si jí téměř nevšimnete. Je to proto, že jsme na dveře použili opět stejný děrovaný materiál. Tím jsme zajistili její neviditelnost. Jeden celek se šatnou tvoří čalouněná lavice, kde se mohou usadit příchozí návštěvníci. Její polstrovaná záda vedou až do stropu a obsahují akustickou výplň. Kromě toho, že pohlcují a tlumí nežádoucí zvuky, plní i estetickou funkci. Dekor tvoří plastické cihličky poskládané v harmonicky se střídajícím rastru po dvou. Celý zabudovaný sektor uzavírá modulární systém Lockers, do kterého si pracovníci mohou bezpečně pod zámek uložit své věci. Je vyrobený z překližky a působí velice luxusně.

Pracovní apetit

Velmi moderním prvkem jsou čtyři akustická kupé, která tvoří ostrůvky klidu uprostřed rušného kancelářského prostoru. Vhodná jsou zejména pro neformální pracovní schůzky či nerušenu práci na počítači. Každé hravě pojme čtyři osoby a je v jiném barevném provedení. Designéři věděli, že dobré pracovní prostředí znamená více než pohodlné křeslo a rychlý internet. Volili takové barvy, které podněcují produktivitu, optimistickou náladu či evokují klid. Na akustické boxy navazují tradiční zasedací místnosti naopak vhodné pro jednání za zavřenými dveřmi.

Jejich barevné ladění je shodné s kupé, která jim předcházejí, tedy zelené, žluté, oranžové či modré. Na parapetním obkladu kolem stěn v zasedačkách se opakuje stejné přírodní dřevo jako na celistvé stěně úložného prostoru. Leonarda da Vinci mnozí považují za nejvšestrannější osobnost, která kdy chodila po této zemi. Na mnohostranné využití ložisek by se mohlo pohlížet podobně. Tak proč by místnost měla zdobit replika Dámy s hranostajem, když se tam může vyjímat technický nákres ložiska, navíc vyrobený ze zvukově absorpčního materiálu? 

Modré bohyně

Tichomořská modrá je barevným trendem letošního roku. Je téměř identická s firemním logem. Připomíná oblohu a oceán a ztělesňuje předsevzetí SKF jít vstříc světu s nízkým podílem uhlíku. Modrou planetu Zemi zosobňují i dvě kuchyňky, které se v objektu nacházejí. Na spodní dvířka jsme použili namodro lakované polotvrdé dřevovláknité desky. Vypadají skvěle, vyrábějí se převážně z vláken jehličnatých stromů, při jejich výrobě se nepoužívají lepidla a nestojí tolik jako masiv. Horní skříňky jsou z překližky. Jako siamské dvojče je v café pointu s kuchyňkou srostlá čalouněná akustická stěna ve shodné barvě pleti. Děrovaný plech není jen praktický pomocník. Stejně skvěle umí plnit i dekorativní funkci. Celý designový styl proto ještě více podtrhují hned tři kruhové nástěnné ozdoby.

Využití na MAX

Designéři nenechali při posilování značky ležet ladem ani centimetr prostoru. Když vystoupíte z výtahu, na první pohled vidíte, že jste na správné adrese. Na jedné ze zdí visí trojrozměrná instalace velkého ložiska zavěšená na perforovaném plechu. Vestibul tak plynule přechází do navazujícího firemního prostoru.

Interiér na míru skvěle navrhli architekti ze společnosti CBRE.

Marek Hodrment
Sales manager Ahrend

Poděkování

Rád bych poděkoval celému našemu týmu za krásnou realizaci. Kolegyně Martina Nováková jako projektový manažer zajistila celou realizaci a kolega Šimon Těžký zkoordinoval a administroval vše potřebné. Přejeme celému týmu SKF, aby se jim v kancelářích skvěle pracovalo a velmi děkujeme za spolupráci.

Co pro vás můžeme udělat?

Dejte nám vědět