OTIS

Brzda, která uvedla svět do pohybu

K úspěchu prý nevede žádný výtah, musí se jít po schodech. A přeci to neplatí. Jedním z největších vynálezů, který dal vzniknout moderním městům, utvářel jejich panorama a změnil způsob života lidí, je právě výtah. Přesněji jeho bezpečnostní brzda, která brání pádu i v případě, že selže nosné lano. Synonymem pro uvedení světa do pohybu je díky ní už sto sedmdesát let americká značka OTIS. 
 

Ať po světě ukážete na téměř jakoukoli moderní ikonickou budovu, je vysoká pravděpodobnost hraničící s jistotou, že kápnete na OTIS. Co myslíte, čí výtahy šetří vaše nohy před výstupem na Eiffelovku v Paříži? Kdo přepraví každý rok deset milionů návštěvníků na Empire State Building a kdo vás za několik sekund vyveze na vyhlídku nejvyšší budovy světa Burdž Chalífa v Dubaji? Jedině OTIS.

Protože se kupředu potřebuje posouvat každý ať už výtahem, eskalátory či pohyblivými chodníky, našla nadnárodní společnost své pevné místo i v Praze. Přesně v šestém patře administrativní budovy třídy AAA SmíchOFF s jedinečnou architekturou a úžasným výhledem na hlavní město. 

3měsíce
práce
800m2
plochy
70
pracovních míst

Atypická výzva

Každá realizační firma se těší na chvíli, kdy ji klient osloví s neobvyklou zakázkou. Objednávka, která přišla v červnu 2021, mezi takové šperky právem patřila. Spolu s architekty společnosti Penta Real Estate se nám podařilo vybudovat prostor, který spojuje administrativní, obchodní i společenský účel a navíc zároveň slouží jako vzorkovna.

Zařídit prostor s půdorysem ve tvaru písmene „zet“ nám bylo opravdu ctí. Téměř v každé zóně jsme pracovali s atypickými prvky nebo neobvyklými materiály. OTIS ve svém oboru neustále přichází s novými nápady a inovacemi. Není tak žádným překvapením, že se v pojetí svého zbrusu nového kancelářského prostoru nebál jít tak trochu proti proudu. Zatímco je už mnoho let v kurzu trend obrovských „openspaců“, firma se rozhodla udělat to jinak.

Držela se sice konceptu otevřeného prostoru, ale díky chytrému a pečlivě rozmyšlenému uspořádání zajistila soukromí jednotlivcům i celým týmům. Lidé tak spolu mohou více a nerušeně mluvit, což podporuje nejen kreativitu, vzájemnou spolupráci a sociální vazby, ale především produktivitu práce. 

Ideální souhra

První místností, do které při návštěvě společnosti vstoupíte, je pochopitelně recepce. Ta zároveň funguje jako klientská zóna a vzorkovna příslušenství do výtahů. Nečekejte však žádné šokující entrée. Wow efekt tady přichází až v druhém plánu. To nejdůležitější je totiž zpočátku očím skryté. Architekti zde skutečně odvedli skvělou práci. Stejně kvalitní je i úroveň zpracování a smysl pro detail. Interiér může svými vychytávkami směle konkurovat technicky náročným realizacím a to také dělá. V soutěži „Recepce roku 2022“ v kategorii design se dostal mezi tři finalisty.

Jestli se v této zóně něco povedlo, tak propojit estetickou stránku s dokonalou funkčností. Nejedná se o žádnou barevnou divočinu, ale naopak o jednoduché tvary i barvy. Minimalismus firemní identity ctí odstíny šedi a výrazné nerezové prvky evokují povrch eskalátorů. Strop je pojatý v kovově černém industriálním stylu. Ze stropní konstrukce jsou na drátkách spuštěné živé květiny, které interiér nesmírně oživují a zjemňují.

Neviditelná praktičnost

Multifunkční vstupní prostor působí velice vzdušně a čistě. Jedním z mála plastických prvků je zde nábytek – polstrovaná tmavě modrá sedačka, kruhové stolky a židle v barvě přírodního dřeva. Na první pohled byste vůbec nečekali, co všechno za sebou skrývají hladké stěny. Ve skutečnosti se jedná o skříně se šuplíky, ve kterých jsou umístěné vzorky materiálů a drobného příslušenství. Ukázky ovládacích panelů, tlačítek či jiného elektrického zařízení jsou zase uklizené za svislými atypickými panely, které z pohledové strany zdobí siluety slavných světových budov, ve kterých jsou instalované produkty OTIS. Jsou řazené hezky podle velikosti.

Občerstvení na tajňačku

Čistota stylu a minimalismus dominuje řešení každé sekce. Na schovávanou si tu proto hraje i moderní prostorná kuchyňka. V žádném případě se nejedná o místo, kam byste si přišli jen uvařit kávu a rychle odtud mazali pryč. Naopak. Barový pult a pohodlně vyhlížející ušáky zvou k posezení s kolegou a drobné přestávce. Právě toto místo patří k nejbarevnějším v celé firmě. Růžové barové židle dodávají místu domácí atmosféru a působí velice optimisticky a pohodlně.

Zatímco si tu lebedíte se šálkem kofeinové vzpruhy, můžete pozorovat kolegy, jak jen pár kroků od vás dělají byznys v uzavřené mobilní zasedačce. FlexBoxy, PhoneBoxy či hotdeskovými pracovišti v podobě „kupé“ je celý interiér doslova prošpikovaný. Některé jsou skleněné, jiné zase celočalouněné. Každopádně jsou všechny akusticky utlumené, takže nikoho nerušíte a nikdo neruší ani vás.

Designérský fórek

Vynalézavost a důvtip nezná hranic, což tu návrháři z Penty dokázali na každém čtverečním centimetru a v každém ohledu. Do nejmenšího detailu jsou pojednané prosklené dveře, kovové paravány či spojovací chodby. S nehmotnou elegancí se zde opakuje motiv trojúhelníku, aniž byste si ho všimli. Když jindy pichlavý tvar vezme do rukou zkušený výtvarník, dokáže pomocí promyšlené skladby a střídání lesklých ploch s matnými vytvořit vzor, který místu dodá noblesu a šmrnc. Práce to byla o to hezčí, že inspiraci čerpal z provedení dveří vůbec prvního komerčního výtahu, který společnost OTIS instalovala v roce 1860 v newyorském obchodním domě E. V. Haugwout Co., kde obsluhoval pět pater. Výtah o rychlosti 0,20 m/s poháněl parní stroj, který byl umístěný v suterénu a jehož cena se pohybovala kolem tří set dolarů.

Černobílá kombinace je nesmrtelná. Sluší každé proporci. Obléknout do ní můžete i stěny. Výsledkem bude kontrastní, nicméně půvabný vzhled. Toto bezchybné a esteticky vysoce účinné spojení sluší i velkoformátovým fotografiím. Proto se v interiérovém designu tak často používají a nechybí ani v OTISu. Mnohametrové polepy zachycují každodenní život či architekturu a jedné zdi dokonce vévodí snímek výtahu. 

Originální legrácka, která opět odkazuje na úctu k předkům a kořenům firmy, na vás čeká v jedné ze zasedacích místností. Nohu stolu s částečně prosklenou deskou totiž tvoří samotný motor výtahu. Je to element, který nikoho z nově příchozích nenechá v klidu. Obzvláště pánští návštěvníci na něm mohou oči nechat. Kromě toho, že se jedná o obrovský atraktor, plní tento komponent ještě jednu funkci. Odlehčí atmosféru místa, kde se uzavírají důležité obchody.
 

Co pro vás můžeme udělat?

Dejte nám vědět