Návštěvnické centrum České národní banky

2022 Česká národní banka

V květnu letošního roku otevřela Česká národní banka nové Návštěvnické centrum v Praze Na Příkopě. Jako generální dodavatel jsme kromě rekonstrukce interiéru vytvořili unikátní výstavní prostory, které interaktivní formou seznamují příchozí s funkcí a činnostmi banky. Děti i dospělí si tak mohou například v laboratoři peněz vyzkoušet, jak poznat padělané peníze od pravých, nebo se na rotopedu pokusit udržet inflaci na ideálních 2 %.

Centrum představuje i ve světovém kontextu mimořádný edukační komplex a obsahuje jedinečné prvky, které jsme vyvinuli přesně na míru expozice. Komplexní a rozsáhlý projekt se tak může chlubit například největším cinemascopem na světě, více než 200 interaktivními prvky nebo videomappingem ze zasedání ČNB.

15ks
nízkých panelů s oboustrannou grafikou
6ks
vysokých panelů bankovní rady s plastickými obklady
200ks
interaktivních a plastických prvků na panelech

Rekonstrukce na prvním místě

Celá tvorba Návštěvnického centra ČNB započala v únoru 2021 a byla rozdělena do tří etap. V prvních dvou fázích probíhaly hlavně stavební úpravy. Celková rekonstrukce se týkala více než 2000 m2 objektu, a v jejím rámci došlo mimo jiné k úpravě vzduchotechniky, kompletní výměně osvětlení a podlah. Jelikož se Návštěvnické centrum nachází v historické budově ČNB, úzce jsme spolupracovali s památkovým ústavem, který nám pomohl například zvolit vhodnou podobu přidávaných skleněných příček, barevnice nebo mosazného přepláštění. Třetí a poslední fáze se už zaměřila na vytvoření samotné expozice.

Expozice Návštěvnického centra nemá obdoby

Finální dílo stojí na 1200 m2 a je rozdělené do několika „hnízd“, která se věnují vždy jednomu tématu. Návštěvníci se v nich dozví řadu zajímavých informací o České národní bance, cenové stabilitě, peněžním a finančním systému nebo statistice. Naučné texty doplňují přes dvě stovky interaktivních prvků a doprovodný videoobsah. Za jeho ztvárněním stojí společnost AV Media pod vedením uměleckého ředitele Michala Cabana, který kromě jiného společně se svým bratrem již více než 25 let dává uměleckou podobu Karlovarskému festivalu. Druhou stranu panelů graficky ztvárnila talentovaná ilustrátorka Barbora Zachovalová.

Ústřední motiv expozice tvoří tzv. socha statistiky. Na největším cinemascopu na světě, který tvoří 9 průhledných dotykových displejů, vás uvítají bankéři z různých dob, uvidíte statistická data v podobě jedniček a nul, která se zhmotňují do podoby osob a věcí, nebo filmový trailer od známého českého režiséra Jiřího Stracha. „Socha statistiky“ ale také nabízí návštěvníkům možnost zahrát si řadu vzdělávacích her. K dalším inovativním prvkům, které jsme vytvořili pro ČNB na míru, patří například videomapping zasedání bankovní rady, simulace pádu různě velkých bank nebo maketa bankomatu.

V části nazvané „domácí skrýš“ se návštěvníci pokusí odhalit místa, kam si lidé doma schovávají peníze. V laboratoři si zase vyzkouší, jak poznat falešnou bankovku od té pravé, a na speciálním rotopedu zjistí, jak těžké je udržet 2% inflaci. Celou kompozici doplňují vysoké středové panely, na jejichž plášti se nalézají plastové odlitky s hlavními hesly České národní banky, kterými jsou Transparentnost, Odbornost a Nezávislost.

Julie Lišková
Manažerka projektu

Složitost a komplexnost projektu byla značná, de facto každý prvek výstavy je originál. Vše se muselo dělat na míru a nic se neopakuje. Obrovské množství koordinace mezi různými dodavateli pro nás bylo velkou výzvou. Mám však obrovskou radost, že se podařilo naše plány realizovat s takovým výsledkem, na který jsme všichni patřičně hrdí. Velký dík patří právem všem našim subdodavatelům, bez kterých bychom celou realizaci vzhledem k její obrovské komplexnosti nedokázali dát dohromady.

Expozice prezentuje činnost České národní banky a její význam pro každého z nás. Přijďte si vše vyzkoušet a užít.

Návštěvnické centrum ČNB je otevřeno pro veřejnost od úterý do pátku od 10:00 do 17:00 a v sobotu od 10:00 do 18:00. Vstup do celé expozice je zdarma.

Návštěvnické centrum ČNB

Skvělý výsledek vzájemné spolupráce

Expozici v Návštěvnickém centru vidělo jen v prvním měsíci od otevření více než 5000 lidí a sklízí velmi pozitivní ohlasy. Děkujeme České národní bance za důvěru a příležitost podílet se na takto jedinečném projektu. Pro banku jsme již v 90. letech připravovali kancelářské prostory a jsme rádi, že naše vzájemná spolupráce pokračuje. Velké díky patří také celému týmu, který se v průběhu tohoto unikátního projektu podílel na vývoji a výrobě inovativních prvků i realizaci stavby a samotné výstavy.

* za laskavé poskytnutí fotografií děkujeme AV MEDIA SYSTEMS, a.s.
 

Co pro vás můžeme udělat?

Dejte nám vědět