Chlapi sobě

2021 Festool

Co dělal bůh, než stvořil svět? Seděl v křoví a řezal pruty, aby dal na zadek těm, kteří šulí svoji práci. To se rozhodně nedá říci o přístupu společnosti Festool, jež vyrábí nářadí nejen pro profesionální řemeslníky, ale také pro náročné kutily. Její špičkové výrobky ocení zejména ti, kdo pracují se dřevem, ale i malíři, lakýrníci či lidé zabývající se renovacemi.

Kutilství je celosvětový fenomén. Rezonuje s lidmi, kteří chtějí něco dokázat, poprat se s překážkami, zanechat za sebou hmatatelný výsledek. Nejde tu jen o zručnost a nacházení kreativity, o které jste ani nevěděli, že ji máte, ale o celkový stav mysli. Kutilství spojuje. Díky přátelské výpomoci prohlubuje sousedské vztahy a podporuje úzká pouta mezi otci a syny.

Stejně, jako má houslista housle a malíř paletu, musí mít řemeslník nástroj, který mu skvěle padne do ruky. Aby se na své náčiní mohli kutilové stoprocentně spolehnout, není pro vývojáře z Festoolu ani dokonalost dost dobrá. Díky jejich skvěle odvedené práci se o výrobcích Festool mluví v superlativech.

2měsíce
práce
400m2
plocha
32
pracovních míst

Promyšlený systém

Koupíte-li si výrobek Festool, vstupujete do kompletně promyšleného systému. Stejné je to s novým prostorem, který jsme společnosti v jejich sídle v České Lípě pomohli vybudovat. Hned, jak otevřete dveře a vstoupíte dovnitř, je vám jasné, že se ocitáte v mužském ráji. Architekt Ing. Matěj Kosík z ateliéru Červený klobouk totiž celý prostor pro vývojáře designově pojal jako dílnu. I když tu jsou zastoupené prvky open space, zbytek místa rozhodně nepůsobí jako kancelářské prostředí. Naopak máte pocit, že spíš než do práce jste sem přišli tvořit. Takto řešený interiér je příslibem četných benefitů. Vždyť co více si firma může přát, než zaměstnance, kterým se téměř nechce domů? 

Profesionálem i v kanceláři

Materiál, který vzhledově jednotí celý prostor a přirozeně koresponduje s truhlářským prostředím i prací se dřevem, je překližka. A protože hymnou každé dílny jsou zvuky řezání nebo vrtání, byla velká pozornost věnovaná akustice. Na celé ploše stropu jsou na lankách svěšené bílé akustické desky, za jejichž přesné rozměry ručí laserový řez. Díky nim je tu ticho skoro jako v hrobě a navíc se jimi zakryla vedená kabeláž. Co možná největší pracovní klid zaručuje chytře členěný prostor open spacu, který je rozdělený na pět hnízd po šesti pracovních místech. U každého hot desku je individuálně výškově nastavitelný stůl, který pracovníkům dle libosti umožňuje u práce sedět nebo stát.

Jednotlivá hnízda opticky rozdělují skříně v pohledově výšce, na kterých jsou umístěné elegantní květináče se živými vzrostlými květinami. Příjemné a zdravé posezení umožňují židle s lumbální podporou a opěrkou na hlavu a ruce. Když zvednete hlavu a váš zrak se upře na zadní příčku místnosti, spatříte děrovanou stěnu, která by jako z oka vypadla desce pro kutily na organizaci a zavěšení nářadí. Protože se nacházíme v administrativní části, nevisí tu vrtačky ani akušroubováky, ale poličky s knihami a rostlinami.

Kuchyně nápadů

Místem, kde se setkává celá rodina, je jednoznačně kuchyně. Ani ve Festoolu to vývojářské mozky nedělají jinak, zvláště pak, když zde tento sympatický prostor plní hned tři funkce: slouží jako jídelní část, dílenský koutek a relax zóna. Ne, že by tu éterem zněla elektrická nářadí, ale hodně se tu o nich mluví. Vždyť u kafe často vzniká mnohem více nápadů než u pracovního stolu. Ostatně stůl zde tvoří jednu z hlavních dominant a připomíná dvě spojené truhlářské kozy.

Obě poloviny stolu jsou oddělené perforovaným prezentačním panelem na produkty. Na jednom jeho konci si můžete pochutnat na obědu a na druhém v podobě pracovního ponku předvést kolegovi svůj nejnovější zlepšovák. Abyste nemuseli chodit pro praktické pomocníky daleko, jsou ve spodní části děrované desky umístěné systainery. Tyto plastové pomocníky si řemeslníci nemohou vynachválit. Jsou určené pro systémové skladování a také přepravu nářadí. Lze je navíc vzájemně spojovat a vytvářet z nich celky.

Kuchyňská linka pro chlapy počítá pouze s ohřevem potravin a přípravou nápojů. Nedisponuje šuplíky a vyrobená je z přírodní dýhy. Tradiční úchytky na skříňkách zastupují dírky na jeden prst. Mužný dojem podtrhují čisté linie a jasný kutilský styl. Na zemi je položený vinyl. Relaxační zóna zahrnuje třísegmentovou čalouněnou lavici. Nechybí ani kruhové stolky a relaxační křesílka. Tento svět sám pro sebe od chodby oddělují akustická dvojskla. Každý, kdo kolem prochází, tak může skrze skleněné příčky nasát kreativní atmosféru.

Chodba s charakterem

Také vybavení chodby symbolizuje strohou eleganci. Modulární skříně – takzvané lockery – opticky oddělují koridor od nepřiřazených osobních pracovních míst. Mají hladký povrch, otevírají se pomocí čipu a slouží pro uložení osobních nebo kancelářských věcí. Je jich přesně dvaatřicet, stejně jako pracovních míst. Estetickou i praktickou funkci plní semišovou látkou potažené sedací míče v neutrálně šedém odstínu. Naproti kuchyni, kde se vaří nápady, jsou umístěné čtyři flex boxy, které jsou k sobě sestavené zrcadlově. Na konci průchodu vznikla opět akusticky odhlučněná zasedací místnost s projektorem.

Lukáš Roh
Sales manager Ahrend

Zvláštní poděkování patří investorovi za vloženou důvěru a profesionální přístup. Dále je na místě poděkování Radku Štěpánovi a Miloslavu Prokešovi za kvalitní projektové vedení, Kristýně Brejchové za skvělou administrativní podporu a všem zúčastněným, kteří se na akci podíleli.

Co pro vás můžeme udělat?

Dejte nám vědět