ČEZ Trading

Oči všude

Úsměv stojí méně než elektřina a dává více světla. V dnešní době to platí dvojnásob. Skupina ČEZ se ale stará, aby domácnosti, firmy i instituce měly dostupné energie na všechno. Obchodníci ČEZ proto figurují na velkoobchodním trhu téměř ve všech evropských zemích a expandují i do nových teritorií – nejen s produkty elektřiny, ale i dalšími komoditami.
 

Energetický průmysl je vysoce strategické odvětví a je jedním z garancí stability společnosti. Obchodování s energiemi představuje složitý systém a v poslední době je charakteristické nestálostí vysokou volatilitou a výraznými cenovými pohyby. Patří do skupiny trhů, které nikdy nespí a kde obchodování probíhá dvacet čtyři hodin denně. Klíčovými zaměstnanci každé energetické společnosti jsou proto tradeři a dispečeři, jejichž práci lze přirovnat k extrémnímu sportu. Právě pro ně jsme vybavovali zbrusu nové kancelářské prostory.
 

Vše po ruce

Architektonické studie se ujal osvědčený tým ze studia Červený klobouk. Hlavním tématem se stala praktičnost. Vše musí být po ruce, nic nesmí zdržovat a vzhledem k náročnosti práce je pohodlí klíčovou položkou. Stavba se musela postarat o speciální úpravu interiéru a na nás pak bylo dodat typický i atypický mobiliář.

Barevné ladění vycházelo z korporátního designu. Oranžová barva paravánů, které od sebe v pohledové výšce oddělují jednotlivá pracovní místa, symbolizuje energii a hojnost, zatímco do zelena laděné ergonomické židle představují obnovitelné zdroje. 

2měsíce
příprav
600m2
70
pracovních míst

Trefa do černého

Největším oříškem, který jsme museli při realizaci tohoto projektu rozlousknout, byly systémy pro uchycení držáků na monitory s víceúrovňovým kolejnicovým systémem – tak zvané toolbary. Aby měli dispečeři všechny informace na dosah, využívají podle charakteru své práce najednou až pět monitorů. Konstrukce proto musí být velmi stabilní.

Nábytek je vždy tichým svědkem dění v místnosti. Abychom eliminovali stres zaměstnanců, který plyne ze silných emocí, jež prožívají při své práci, snažili jsme se vybrat zařízení, s nimiž se snadno manipuluje. Léty osvědčené židle Freedom se přizpůsobí uživateli a umožní mu volný pohyb a libovolné změny polohy bez nutnosti nastavování poloh pomocí páček, nebo také oblíbené výškově stavitelné stoly. Zatímco tradeři mají stoly rovné, pro dispečery jsme zvolili tvar do písmene L, aby měli co největší plochu na odkládání všeho potřebného. Jejich stoly jsme ještě doplnili praktickou vychytávkou navíc – ovladačem výškového nastavení s pamětí.

Zvlášť a přitom spolu

Oba týmy od sebe odděluje skleněná příčka. Do dispečerské sekce se vchází na čip. Kromě pracovního prostoru, kde vládne hluboké soustředění, se zde nachází také samostatná kuchyňka a šatní skříň. Vybavení kuchyňky pamatuje na maximální pohodlí všech pracovníků dispečinku, kteří ji sdílí. V oddělení tradingu je daleko více živo. Probíhají zde pravidelná jednání či on-line schůzky, pro které jsou k dispozici hned tři zasedací místnosti s televizními stěnami. 

 

Zázrak do tří dnů

Uprostřed problémů leží příležitost a my s tímto tvrzením musíme souhlasit. Aktuální celosvětově komplikovaná situace s dodávkami se i přes maximální přípravu dotkla tohoto projektu, neboť nám uvízl klíčový komponent v zahraničí. Po nemalém úsilí se nám naštěstí povedlo zajistit komponent lokálně a jsme moc rádi, že jsme zakázku úspěšně dokončili. 

Co pro vás můžeme udělat?

Dejte nám vědět