Doosan Bobcat

Kvalitní prostorový koncept, dobrá kvalita vzduchu a dostatek zeleně 

V soutěži Art of Space Awards v kategorii Zdravé prostředí a udržitelnost titul získala firma Doosan Bobcat za své sídlo v Dobříši od poroty nejvyšší hodnocení za prostorový koncept a za dobrou kvalitu vzduchu. „Kanceláře byly dobře zregulovány z hlediska koncentrací CO₂ i vlhkosti vzduchu, což stále nebývá samozřejmostí,“ řekla k tomu Simona Kalvoda, výkonná ředitelka České rady pro šetrné budovy, která byla odborným garantem kategorie Zdravé prostředí a udržitelnost a u přihlášených projektů prováděla audit vnitřního prostředí. Porota zároveň vyzdvihla intenzivní zakomponování zeleně do konceptu kanceláře.

Simona Kalvoda
výkonná ředitelka České rady pro šetrné budovy

Poptávka po zdravém vnitřním prostředí zůstane vysoká. Exponovanou se stane dosud často opomíjená kvalita vzduchu. Věříme, že poučení z koronavirové pandemie povede k rozšíření zdravého vnitřního prostředí napříč všemi sektory komerčních nemovitostí.

Jak to začalo?

Když před čtyřmi lety padlo rozhodnutí přemístit centrálu společnosti Doosan Bobcat pro region EMEA z Bruselu do městečka Dobříš u Prahy, kde má Bobcat výrobní závod, inovační a tréninkové centrum, měli jsme již za sebou několik menších úspěšných projektů. Protože jsme do Dobříše dodávali nábytek a služby, a klient byl s naší prací spokojen, přizval nás do několikakolové soutěže na nové interiéry nového sídla pro dvě stovky zaměstnanců.

Tak jak to bývá - čím jednodušší se zdá zadání, tím složitější bývá samotný proces. Klient měl na své pracovní prostředí vysoké nároky a o jeho podobě rozhodovalo společně dvanáct zástupců jednotlivých oddělení. Závěrečných jednání se navíc účastnili také zástupci stavby. 

Postupně jsme ale úspěšně prošli všemi náročnými výběrovými koly a nakonec se stali generálním dodavatelem interiérů.

3,370m2
kancelářských prostor
200
zaměstnanců
3
roky trvání projektu

Základ interiéru jsme vytvořili kolem prověřeného nábytku z naší vlastní produkce. Výškově stavitelné stoly v bench provedení jsme doplnili kompletním propracovaným skříňovým programem s kontejnery a sedacím nábytkem partnerské firmy RIM.

Výhodou, na kterou slyší stále více firem při zařizování svých kanceláří, je lokální výroba nábytku a využití obnovitelných zdrojů energie. Těmto požadavkům umíme v plné míře vyhovět a klienti proto nemusejí slevit ze svých nároků.

Gabiony, kladky, lžíce bagru, nebo strašák v zasedačce?

V kancelářích Doosanu najdete mnoho atypických prvků. Kuchyně, lamelové předěly velkokapacitních kanceláří, umyvadla a stolky ve tvaru lžící od bagru, štukové stěrky s motivem, který souvisí s pracovní činností bagrů Bobcat. Například zasedací místnost s názvem Silnice je vyzdobena štukovou omítku znázorňující plasticky řez asfaltovou cestou, včetně štěrkového podloží. To vše tematicky doplňují designové prvky, zde konkrétně dopravní značka, dopravní kužel a silniční vodorovné značení. 

Dalším originálním prvkem jsou vlastní květinové stěny, které rozdělují prostor ve velkokapacitních kancelářích. V příčkách jsou vsazeny květinové truhlíky nebo akustické panely. 

Ing. Matěj Kosík
Architekt a jednatel architektonického ateliéru Červený klobouk

Velkorysé industriální kanceláře prezentující svět stavebních strojů. Nečekaná interiérová řešení překvapí návštěvníky i zaměstnance. Surovost celého interiéru podtrhují použité materiály a tématicky laděné zasedací místnosti podle prostředí, ve kterém se jednotlivé stroje “bobíci” pohybují. Zaměstnanec má tedy možnost výběru interiéru dle své aktuální nálady.

Celý proces tvorby interiéru od začátku soutěže do přestřižení pásky trval bezmála tři roky a prošli jsme ho s klientem poctivě krok za krokem. Jako vždy, i v tomto případě je za úspěchem vždy šťastné spojení a porozumění všech stran - klienta, architekta a nás jako dodavatelů interiérového řešení. Pokud jsou si všichni zúčastnění schopní vzájemně naslouchat, dobrý výsledek a někdy i nějaké to ocenění se většinou dostaví. 

Jsme rádi, že jsme měli štěstí na partnery z architektonického ateliéru Červený klobouk v čele s arch. Matějem Kosíkem. Spojení architekta a projektanta v jednom se ukázalo jako klíčové. Nápady tak nekončily na papíře a zaměstnancům Doosanu tak můžou zpříjemňovat mnoho dalších pracovních dní.

To be continued

Jan Procházka
Sales manager

Velké poděkování patří klientovi za důvěru a možnost podílet se na této krásné realizaci. Jsou tu však další, kteří do toho dali víc než jen práci, ale bez nadsázky i kousek svého srdce, arch. Matěj Kosík a jeho kolektiv z ateliéru Červený Klobouk, dále velké díky bývalému projektovému manažerovi Petru Faldusovi, kolegyni Zuzce Michalcové a dalším, jenž se na realizaci podíleli. Již dnes se rýsují nové projekty a věřím, že i nadále budeme pro klienta odvádět dobrou práci.

Co pro vás můžeme udělat?

Dejte nám vědět